Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE390R
RNCF0805BKE390R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE390R
Brief Description
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE390R.pdf
Availability of RNCF0805BKE390R
QUANTITY
RNCF0805BKE390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE390R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE390R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE390R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE390R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE390R
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 960MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" TPL R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CRYPTO PROGRAMMER BOARD 8-UDFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 114MA 3.6 OHM datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 10"X0.75" datasheet.pdf