Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE3K09
RNCF0805BKE3K09 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE3K09
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE3K09.pdf
Availability of RNCF0805BKE3K09
QUANTITY
RNCF0805BKE3K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE3K09
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE3K09
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE3K09
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE3K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE3K09 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE3K09
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-SSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf