Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE402R
RNCF0805BKE402R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE402R
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE402R.pdf
Availability of RNCF0805BKE402R
QUANTITY
RNCF0805BKE402R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE402R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE402R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE402R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE402R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE402R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE402R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
NEST INSERT SOLIS 69097 #2 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf
POWER MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 20.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.0000MHZ 18PF SMD datasheet.pdf