Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE48K7
RNCF0805BKE48K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE48K7
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE48K7.pdf
Availability of RNCF0805BKE48K7
QUANTITY
RNCF0805BKE48K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE48K7
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE48K7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE48K7
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE48K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE48K7 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE48K7
IC LED Driver Linear 40mA 24-TSSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 10POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV MAGN-A-PAK datasheet.pdf
IC MCU 64KB LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf