Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE4K42
RNCF0805BKE4K42 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE4K42
Brief Description
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE4K42.pdf
Availability of RNCF0805BKE4K42
QUANTITY
RNCF0805BKE4K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE4K42
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE4K42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE4K42
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE4K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE4K42 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE4K42
SENSOR 300PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 54POS datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 15.8MA 670 OHM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V 20% X5R 1210 datasheet.pdf