Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE51K1
RNCF0805BKE51K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE51K1
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE51K1.pdf
Availability of RNCF0805BKE51K1
QUANTITY
RNCF0805BKE51K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE51K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE51K1
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE51K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE51K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE51K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE51K1
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 48POS STR SMD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH SRL I/O 20-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 161A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 80 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM SMD datasheet.pdf