Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE51R0
RNCF0805BKE51R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE51R0
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE51R0.pdf
Availability of RNCF0805BKE51R0
QUANTITY
RNCF0805BKE51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE51R0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE51R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE51R0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE51R0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE51R0
CONN HEADER VERT 10POS .156 TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC34K/MC34M/MCG34K datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL IN 16SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 640MA 130 MOHM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 85POS GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 800MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf