Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE68K0
RNCF0805BKE68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE68K0
Brief Description
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE68K0.pdf
Availability of RNCF0805BKE68K0
QUANTITY
RNCF0805BKE68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE68K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE68K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE68K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE68K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE68K0
IC MPU Z80 10MHZ 100QFP datasheet.pdf
IC SW DUAL ANLG CMOS SPST 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 330MA 560 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 75.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf