Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE796R
RNCF0805BKE796R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE796R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE796R.pdf
Availability of RNCF0805BKE796R
QUANTITY
RNCF0805BKE796R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE796R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE796R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE796R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE796R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE796R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE796R
TRANS PREBIAS NPN 300MW NS-B1 datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .600 50POS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
PANEL ALUM 4.06X2.09X0.06" datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 21-35V 4.2A datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/4.7/J52 5.0% datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR 8.192KHZ MEMS SMD datasheet.pdf