Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE8K06
RNCF0805BKE8K06 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE8K06
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE8K06.pdf
Availability of RNCF0805BKE8K06
QUANTITY
RNCF0805BKE8K06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE8K06
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE8K06
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE8K06
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE8K06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE8K06 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE8K06
FUSE GLASS 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TEN60 4P-4S PLUG HOUSING W/ TPA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf