Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE95K3
RNCF0805BKE95K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE95K3
Brief Description
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE95K3.pdf
Availability of RNCF0805BKE95K3
QUANTITY
RNCF0805BKE95K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE95K3
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE95K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)