Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT115R
RNCF0805BKT115R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT115R
Brief Description
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT115R.pdf
Availability of RNCF0805BKT115R
QUANTITY
RNCF0805BKT115R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT115R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT115R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT115R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT115R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT115R Details Description
Related parts for RNCF0805BKT115R
CONN HEADER 14POS REV R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 665MA 470 MOHM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf