Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT15K0
RNCF0805BKT15K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT15K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT15K0.pdf
Availability of RNCF0805BKT15K0
QUANTITY
RNCF0805BKT15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT15K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT15K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT15K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT15K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT15K0
XFRMR LAMINATED 7.56VA CHAS MNT datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT .25A 20-25 A/T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TOOL TROLLEY HOOK datasheet.pdf
LED DRIVER 150W 3500MA DIMMABLE datasheet.pdf
680UF 250V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf