Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT16K2
RNCF0805BKT16K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT16K2
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT16K2.pdf
Availability of RNCF0805BKT16K2
QUANTITY
RNCF0805BKT16K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT16K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT16K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT16K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT16K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT16K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT16K2
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.160" 3MM 2LD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IONZR OH 24IN 2-FAN 120VAC US PL datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf