Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT1K54
RNCF0805BKT1K54 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT1K54
Brief Description
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT1K54.pdf
Availability of RNCF0805BKT1K54
QUANTITY
RNCF0805BKT1K54 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT1K54
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT1K54
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT1K54
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT1K54 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT1K54 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT1K54
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 15NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 120/45MM BLACK datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf