Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT26K1
RNCF0805BKT26K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT26K1
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT26K1.pdf
Availability of RNCF0805BKT26K1
QUANTITY
RNCF0805BKT26K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT26K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT26K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT26K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT26K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT26K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT26K1
TERM BLOCK 35MM DIN MLTLVL BEIGE datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.1A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IND RT EMBD G PKG 300 TAGS datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 738V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf