Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT40K2
RNCF0805BKT40K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT40K2
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT40K2.pdf
Availability of RNCF0805BKT40K2
QUANTITY
RNCF0805BKT40K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT40K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT40K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT40K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT40K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT40K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT40K2
IC FPGA 193 I/O 240HQFP datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R PAR 24SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 42POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf
IMPACT 4X10 85OHM GL 18MM MEZZ A datasheet.pdf