Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT44K2
RNCF0805BKT44K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT44K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT44K2.pdf
Availability of RNCF0805BKT44K2
QUANTITY
RNCF0805BKT44K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT44K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT44K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT44K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT44K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT44K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT44K2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 9PS 24AWG .156 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 7POS TIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf