Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT6K98
RNCF0805BKT6K98 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT6K98
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT6K98.pdf
Availability of RNCF0805BKT6K98
QUANTITY
RNCF0805BKT6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT6K98
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT6K98
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT6K98
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT6K98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT6K98 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT6K98
TERM RING NON INS 16-14AWG datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.32A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 8POS DL .100 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RD/GR datasheet.pdf
ADAPTER PROG TOOLSTICK F961 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf