Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT6K98
RNCF0805BKT6K98 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT6K98
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT6K98.pdf
Availability of RNCF0805BKT6K98
QUANTITY
RNCF0805BKT6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT6K98
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT6K98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT6K98
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT6K98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT6K98 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT6K98
CONN TERM BLOCK W/LED&DIO WM RED datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 18POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
2:1 RATIO HS DISPENSER BOX datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf