Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC1K10
RNCF0805BTC1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC1K10
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC1K10.pdf
Availability of RNCF0805BTC1K10
QUANTITY
RNCF0805BTC1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC1K10
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC1K10
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC1K10
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC1K10 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC1K10
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.66A 20.4 MOHM datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO FRONT END 56MLF2 datasheet.pdf
LCD TFT DISPLAY SVGA 800 X 600 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.6A 27V DO35 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf