Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC1K47
RNCF0805BTC1K47 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC1K47
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC1K47.pdf
Availability of RNCF0805BTC1K47
QUANTITY
RNCF0805BTC1K47 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC1K47
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC1K47
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC1K47
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC1K47 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC1K47 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC1K47
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-TSSOP datasheet.pdf
POST BIND STRIP 5 1/2"L F-GLASS datasheet.pdf
RES 800 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR PF datasheet.pdf
FILTER BALUN CER CHIP 2.4GHZ datasheet.pdf
IC BATT CHARGER SGL 850MA 8-UDFN datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 14V GREEN datasheet.pdf
V7 MINI BASIC SW SINGLE POLE datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf