Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC21K5
RNCF0805BTC21K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC21K5
Brief Description
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC21K5.pdf
Availability of RNCF0805BTC21K5
QUANTITY
RNCF0805BTC21K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC21K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC21K5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC21K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC21K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC21K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC21K5
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 40-TQFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 8 datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 15/45 AL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 65POS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf