Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC23K2
RNCF0805BTC23K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC23K2
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC23K2.pdf
Availability of RNCF0805BTC23K2
QUANTITY
RNCF0805BTC23K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC23K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC23K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC23K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC23K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC23K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC23K2
JUMPER-H1502TR/A3049W/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf