Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC475R
RNCF0805BTC475R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC475R
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC475R.pdf
Availability of RNCF0805BTC475R
QUANTITY
RNCF0805BTC475R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC475R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC475R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC475R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC475R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC475R Details Description
Related parts for RNCF0805BTC475R
CONN CIRCULAR PLUG 5 POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 17.5A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf