Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC560K
RNCF0805BTC560K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC560K
Brief Description
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC560K.pdf
Availability of RNCF0805BTC560K
QUANTITY
RNCF0805BTC560K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC560K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC560K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC560K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC560K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC560K Details Description
Related parts for RNCF0805BTC560K
IC REG LDO 9V 1.2A SP3SUA datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
PELTIER OT08,11,F1,0305,TB,W2.25 datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf