Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC57K6
RNCF0805BTC57K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC57K6
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC57K6.pdf
Availability of RNCF0805BTC57K6
QUANTITY
RNCF0805BTC57K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC57K6
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC57K6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC57K6
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC57K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC57K6 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC57K6
CONN HEADER 26POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
JUNCTION SHELL 68POS PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEAD ADAPTER DR SERIES datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTVIB 16DHVQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SOCKET 2 POLE PCB PT datasheet.pdf
1500UF 25V 12,5X20 datasheet.pdf