Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC60R4
RNCF0805BTC60R4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC60R4
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC60R4.pdf
Availability of RNCF0805BTC60R4
QUANTITY
RNCF0805BTC60R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC60R4
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC60R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC60R4
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC60R4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC60R4 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC60R4
IC VREF SERIES 10V TO92-3 datasheet.pdf
REPLACEMENT BLADES MDR datasheet.pdf
BRACKET FOR 3.5" DIA CAP datasheet.pdf
WIRE WW ETFE 28AWG 2X50' BLACK datasheet.pdf
IC REG CTLR HP STEP-DOWN 16SOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-WO 9/6 MC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
330UF 50V 10X20 85C RAD datasheet.pdf