Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC806K
RNCF0805BTC806K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC806K
Brief Description
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC806K.pdf
Availability of RNCF0805BTC806K
QUANTITY
RNCF0805BTC806K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC806K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC806K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC806K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC806K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC806K Details Description
Related parts for RNCF0805BTC806K
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
MONITOR FLTR 19-21"CRT/19-20"LCD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
PLUG STANDARD BANANA RED datasheet.pdf
RES 187K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF 2.3GHZ NI780S-2L4S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf