Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC8K45
RNCF0805BTC8K45 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC8K45
Brief Description
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC8K45.pdf
Availability of RNCF0805BTC8K45
QUANTITY
RNCF0805BTC8K45 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC8K45
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC8K45
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC8K45
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC8K45 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC8K45 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC8K45
TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMA datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 100 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" SCSI datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.3MM datasheet.pdf