Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE10K0
RNCF0805BTE10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE10K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE10K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE10K0
QUANTITY
RNCF0805BTE10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE10K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE10K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE10K0
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE UMC - SMA JACK IP67 300MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PWR HDR PLUG RA T/H GOLD 33POS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
D SUB MA PCR 8W8_40 A S4_4-40 UN datasheet.pdf