Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE12K1
RNCF0805BTE12K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE12K1
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE12K1.pdf
Availability of RNCF0805BTE12K1
QUANTITY
RNCF0805BTE12K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE12K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE12K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE12K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE12K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE12K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE12K1
TERM SOLDER TURRET .187" .172"L datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLK 12POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf