Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE140R
RNCF0805BTE140R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE140R
Brief Description
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE140R.pdf
Availability of RNCF0805BTE140R
QUANTITY
RNCF0805BTE140R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE140R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE140R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE140R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE140R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE140R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE140R
IC COUNTER SYNC BINARY 16-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A/1.5A DL 16DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 40POS datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 140MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" RBW FLOAT datasheet.pdf