Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE15K0
RNCF0805BTE15K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE15K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE15K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE15K0
QUANTITY
RNCF0805BTE15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE15K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE15K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE15K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE15K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE15K0
RES ARRAY 15 RES 150K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC AMP LN DC-TO-MICROWAVE SOT143 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC CURR SOURCE/SINK MIRROR 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48CABGA datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 5POS SILVER SLDR datasheet.pdf