Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE16K7
RNCF0805BTE16K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE16K7
Brief Description
RES SMD 16.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE16K7.pdf
Availability of RNCF0805BTE16K7
QUANTITY
RNCF0805BTE16K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE16K7
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE16K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package1
SeriesRNCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE16K7
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE16K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE16K7 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE16K7
IC OPAMP JFET 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC SMART SENSOR ASSP W/PGA 16QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf