Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K01
RNCF0805BTE1K01 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K01
Brief Description
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K01.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K01
QUANTITY
RNCF0805BTE1K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K01
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K01
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K01 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K01
JUMPER-H1502TR/A2015W/H1500TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
MOTORIZED READER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
SW SIM ROLL DPST 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf
Dual-Channel Isolators with Integrated DC/DC Converter, 50 mW IC datasheet.pdf