Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K10
RNCF0805BTE1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K10
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K10.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K10
QUANTITY
RNCF0805BTE1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K10
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K10
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K10 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K10
IC CHARGR BATTERY L-ION TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 5.39" - 5.59" datasheet.pdf
AMMETER 0-199.9A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
VARISTOR 39V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
OPTION CARD COMM PAX RS485 datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf