Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K20
RNCF0805BTE1K20 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K20
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K20.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K20
QUANTITY
RNCF0805BTE1K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K20
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K20
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K20 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K20
FIXED IND 15UH 1.2A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AIRCRAFT CLEANING PAD 4-5/8X10" datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 8A datasheet.pdf
MODULE RF IEEE datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf