Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K56
RNCF0805BTE1K56 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K56
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.56K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K56.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K56
QUANTITY
RNCF0805BTE1K56 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K56
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K56
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K56 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K56 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K56
RECT BRIDGE GPP 600V 35A GBPC datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RS-232 OPTION E5CK datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V R2H 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 800MA 83 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 22.1MM datasheet.pdf