Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K58
RNCF0805BTE1K58 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K58
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K58.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K58
QUANTITY
RNCF0805BTE1K58 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K58
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K58
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K58
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K58 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K58 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K58
TRANS PNP 50V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 32POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf