Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE21K0
RNCF0805BTE21K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE21K0
Brief Description
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE21K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE21K0
QUANTITY
RNCF0805BTE21K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE21K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE21K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE21K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE21K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE21K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE21K0
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 60MHZ 20SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 11.1 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf