Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE24K3
RNCF0805BTE24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE24K3
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE24K3.pdf
Availability of RNCF0805BTE24K3
QUANTITY
RNCF0805BTE24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE24K3
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE24K3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE24K3
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE24K3 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE24K3
BOOSTER(PT4476) 8.5A 24VIN HRZ datasheet.pdf
PANEL SIDE 42X28X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PATCHBAY 52JACKS 1.75" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 15KV TRANS AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 166MA 3W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.2K OHM 1% 0805 datasheet.pdf