Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE3K16
RNCF0805BTE3K16 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE3K16
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE3K16.pdf
Availability of RNCF0805BTE3K16
QUANTITY
RNCF0805BTE3K16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE3K16
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE3K16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE3K16
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE3K16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE3K16 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE3K16
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT663 datasheet.pdf
FUSELINK INDUST 125A 415V BS IEC datasheet.pdf
I-PASS VERT 26CKT RCPT SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 58POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf