Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE42K2
RNCF0805BTE42K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE42K2
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE42K2.pdf
Availability of RNCF0805BTE42K2
QUANTITY
RNCF0805BTE42K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE42K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE42K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE42K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE42K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE42K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE42K2
DIODE GEN PURP 800V 600A B8 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CA 62.5/125UM LDD SC(NG) datasheet.pdf
8 CH. L-C FILTER W/ESD UDFN 16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 125K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
TVS DIODE 66VWM 118VC DO215AB datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
500UF 250V 35X79 85C ST datasheet.pdf