Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE49K9
RNCF0805BTE49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE49K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE49K9.pdf
Availability of RNCF0805BTE49K9
QUANTITY
RNCF0805BTE49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE49K9
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE49K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE49K9
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE49K9 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE49K9
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL PRESS BLOCK METRAL 12MM datasheet.pdf
MODULE POWER 28VDC-58VDC 6A datasheet.pdf