Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE4K99
RNCF0805BTE4K99 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE4K99
Brief Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE4K99.pdf
Availability of RNCF0805BTE4K99
QUANTITY
RNCF0805BTE4K99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE4K99
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE4K99
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE4K99
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE4K99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE4K99 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE4K99
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO263-3 datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER SM 27/27 datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 10.4A 14 MOHM TH datasheet.pdf