Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE56K2
RNCF0805BTE56K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE56K2
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE56K2.pdf
Availability of RNCF0805BTE56K2
QUANTITY
RNCF0805BTE56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE56K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE56K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE56K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE56K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE56K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE56K2
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHRGR 48WQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 50A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS BLK GOLD datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT HNG LVR datasheet.pdf