Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE576R
RNCF0805BTE576R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE576R
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE576R.pdf
Availability of RNCF0805BTE576R
QUANTITY
RNCF0805BTE576R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE576R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE576R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE576R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE576R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE576R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE576R
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 20% BX 1812 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf