Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE59K0
RNCF0805BTE59K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE59K0
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE59K0.pdf
Availability of RNCF0805BTE59K0
QUANTITY
RNCF0805BTE59K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE59K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE59K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE59K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE59K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE59K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE59K0
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 2X1 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP FOR F TYPE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR PLAIN70500888 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
T-COUPLE J L=200MM 1M SPRING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf