Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE5K11
RNCF0805BTE5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE5K11
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE5K11.pdf
Availability of RNCF0805BTE5K11
QUANTITY
RNCF0805BTE5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE5K11
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE5K11
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE5K11
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE5K11 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE5K11
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SOT563 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 151 JACK-SMA JACK datasheet.pdf
AMPTRAC I/O 2MM CABLE 8POS 7FT datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf